Przez teren Sejneńszczyzny wytyczonych zostało kilkanaście szlaków turystycznych pieszych rowerowych, kajakowych oraz jeden szlak konny. Pierwsze trasy wytyczone zostały przez suwalski oddział Polskiego Towarzystwa Krajobrazowego (obecnie PTTK) w 1933 roku - prowadziły z Suwałk nad jezioro Wigry.
Przykładowe szlaki:
- "Suwalski Gigant" (znaki czerwone) to najdłuższy szlak turystyczny na Suwalszczyźnie (ponad 200 km). Jego początek znajduje się w dolinie górnej Biebrzy, następnie biegnie przez Puszczę Augustowską, Sejny, Pojezierze Wschodniosuwalskie, kierując się w stronę Puszczy Romnickiej i Gołdapi. Jest wart szczególnego polecenia, ponieważ "zamknięta" jest w nim esencja Suwalszczyzny - kulturowa, krajobrazowa i przyrodnicza.
- Natomiast do poznania najpiękniejszych fragmentów środkowego biegu Czarnej Hańczy najlepszy jest szlak oznakowany na czerwono (14 km), biegnący w okolicach wsi Wysoki Most i Sarnetki. Warto też ścieżkami oznakowanymi na zielono przejści się wokół jeziora Wigry (45 km).
- "Szlak Dziesięciu Jezior" (znaki niebieskie, 35 km) rozpoczyna się w Wigierskim Parku Narodowym, biegnie przez Maćkową Rudę, Karolin, Giby, kończy w Sejnach. Polecany jest nie tylko do turystyki pieszej czy rowerowej, ale zimą również do narciarstwa biegowego.
- Innym szlakiem polecanym dla narciarzy i wytrawnych rowerzystów (jest dość trudny ze względu na długie podjazdy i dość strome zjazdy) jest szlak czarny - prowadzący ze wsi Dworczysko do przejścia granicznego w Ogrodnikach. Trasa prowadzi w pobliżu dworku rodziny Kunatów, spokrewnionych z poetą Czesławem Miłoszem.
- "Pierścień rowerowy Suwalszczyzny" jest jednym z głównych szlaków rowerowych Suwalszczyzny. Na terenie powiatu sejneńskiego część północna "Pierścienia" prowadzi przez m.in. Żegary i Puńsk, a południowa - przez Giby i Berżniki.
Więcej o szlakach turystycznych Sejneńszczyzny dowiesz się z publikacji LGD "Sejneńszczyzna": [pobierz]
|