Reklama

Skorzystaj z naszej oferty
Proponujemy projekcję plenerową filmów na zamówienie. Szczegóły w zakładce Stowarzyszenie "Kraina Czarnej Hańczy" tel:604 920 602
Reklama LGD "Sejneńszczyzna"
 
 
 

Pogoda

Pogoda Sejny z serwisu
 

LEADER 2015-2020

 
Szlaki i trasy turystyczne PDF Drukuj Email

 

Przez teren Sejneńszczyzny wytyczonych zostało kilkanaście szlaków turystycznych pieszych rowerowych, kajakowych oraz jeden szlak konny. Pierwsze trasy wytyczone zostały przez suwalski oddział Polskiego Towarzystwa Krajobrazowego (obecnie PTTK) w 1933 roku - prowadziły z Suwałk nad jezioro Wigry.

 

Przykładowe szlaki:

  • "Suwalski Gigant" (znaki czerwone) to najdłuższy szlak turystyczny na Suwalszczyźnie (ponad 200 km). Jego początek znajduje się w dolinie górnej Biebrzy, następnie biegnie przez Puszczę Augustowską, Sejny, Pojezierze Wschodniosuwalskie, kierując się w stronę Puszczy Romnickiej i Gołdapi. Jest wart szczególnego polecenia, ponieważ "zamknięta" jest w nim esencja Suwalszczyzny - kulturowa, krajobrazowa i przyrodnicza.
  • Natomiast do poznania najpiękniejszych fragmentów środkowego biegu Czarnej Hańczy najlepszy jest szlak oznakowany na czerwono (14 km), biegnący w okolicach wsi Wysoki Most i Sarnetki. Warto też ścieżkami oznakowanymi na zielono przejści się wokół jeziora Wigry (45 km).
  • "Szlak Dziesięciu Jezior" (znaki niebieskie, 35 km) rozpoczyna się w Wigierskim Parku Narodowym, biegnie przez Maćkową Rudę, Karolin, Giby, kończy w Sejnach. Polecany jest nie tylko do turystyki pieszej czy rowerowej, ale zimą również do narciarstwa biegowego.
  • Innym szlakiem polecanym dla narciarzy i wytrawnych rowerzystów (jest dość trudny ze względu na długie podjazdy i dość strome zjazdy) jest szlak czarny - prowadzący ze wsi Dworczysko do przejścia granicznego w Ogrodnikach. Trasa prowadzi w pobliżu dworku rodziny Kunatów, spokrewnionych z poetą Czesławem Miłoszem.
  • "Pierścień rowerowy Suwalszczyzny" jest jednym z głównych szlaków rowerowych Suwalszczyzny. Na terenie powiatu sejneńskiego część północna "Pierścienia" prowadzi przez m.in. Żegary i Puńsk, a południowa - przez Giby i Berżniki.


Więcej o szlakach turystycznych Sejneńszczyzny dowiesz się z publikacji LGD "Sejneńszczyzna": [pobierz]